راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری

راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری - وردپرس مانیا

راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری

وردپرس یک پلتفرم مدیریت آنلاین محتوا است که به راحتی نصب می شود و شما در کمتر از پنج دقیقه می توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید. حال گاهی اوقات ممکن است برای وب سایت شما یکی از خطاهای رایج وردپرس اتفاق بیفتد، و یا بخواهید که پوسته ی وب سایت تان را به سلیقه خودتان شخصی سازی کنید و یا…! در این حالت شما نیاز دارید که کمی با ساختار دایرکتوری و این که چه فایل هایی برای چه کاری هستند آشنایی داشته باشید. به همین سبب در این سری از مقالات آموزش وردپرس، راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری را برای شما عزیزان تدارک دیدیم.

چرا باید با فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری آشنایی داشته باشیم؟

اغلب افراد میتوانند وب سایت خود را بدون یادگیری هیچ اطلاعاتی از فایل های وردپرس و یا دایرکتوری ها راه اندازی و آن را مدیریت کنند. اما یادگرفتن اینکه چگونه وردپرس فایل ها و دایرکتوری ها را ذخیره میکند، میتواند باعث شود بسیاری از مشکلات را شما به شخصه و بدون نیاز به کمک افراد متخصص و صرف هزینه بالا برطرق کنید.

این راهنما به شما کمک میکند:

 • بدانید کدام فایل ها و پوشه های وردپرس فایل های اصلی هستند.
 • متوجه شوید وردپرس چگونه و کجا فایل های تصاویر و فایل های رسانه ای بارگذاری شده توسط شما را ذخیره میکند.
 • بدانید وردپرس در کدام قسمت فایل های افزونه ها و پوسته های وردپرس شما را نگه داری میکند.
 • بدانید فایل های اصلی و پیکربندی را وردپرس در کجا نگه داری میشوند.

توسعه دهندگان وردپرس باید با این ساختار ها و قوانین آشنا باشند، تا بتوانند کار خود را به نحو احسنت انجام دهند. اما اگر شما تازه کار هستید و یا تمایل به فراگیری و بازنگری دارید، ما در این مطلب به مهم ترین نکات و زوایای این بخش می پردازیم.

حال وقت آن است به آموزش راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری بپردازیم.

فایل های اصلی وردپرس

هنگامی که وارد فایل منجر : File Manager هاست خود شدید، با ورود به پوشه public_html، فایل های وردپرس را پیدا خواهید کرد :

راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری

نکته : پوشه ی public_html، مکانی است که وردپرس در آن نصب میشود، و در واقع ریشه سایت یا root directory می باشد.

در تصویر بالا، فایل ها و فولدر هایی که با مربع قرمز نشان داده شده اند، فایل های اصلی یا به اصطلاح core WordPress files هستند. این ها فایل ها و فولدر هایی هستند که وب سایت شما را اداره میکنند.

در این بخش لیستی از فایل های اصلی و هسته وردپرس برای شما عزیزان به صورت کامل تدارک دیدم که میتوانید در ریشه وب سایت خود آن ها را پیدا کنید :

فایل .htaccess  –  فایل پیکربندی سرور، وردپرس از آن برای مدیریت پیوند های یکتا و ریدایرکت ها استفاده میکند.

این فایل ممکن است در میان باقی فایل ها نشان داده نشود و مخفی باشد، اما همچنان در تمامی وب سایت ها وجود دارد.

اگر سرور شما یک سرور مبتنی بر آپاچی (نه یک سرور مبتنی بر Nginx) باشد، سایت شما به این فایل پنهان نیاز دارد تا ساختار پیوندهای یکتای آن را که در قسمت تنظیمات -> پیوندهای یکتا ناحیه مدیر وردپرس تنظیم کرده اید سازماندهی کند.

فایل wp-config.php  –  این فایل به وردپرس نحوه اتصال به پایگاه داده شما را می گوید. این همچنین برخی از تنظیمات جهانی برای سایت وردپرسی شما را تنظیم می کند.

فایل index.php  –  فایل index اساسا تمام فایل های وردپرس را زمانی که یک صفحه توسط یک کاربر درخواست شده است بارگذاری و ارزش گذاری میکند .

3 فولدر ضروری

فولدر های زیر برای وردپرس ضروری هستند. اگر شما این فایل ها را گم کردید یا به اشتباه حذف کردید، لازم است که از فایل پشتیبان خود این فایل ها را بازیابی کنید.

/wp-includes/ – این پوشه شامل تمام فایل های PHP و کلاس هایی است که وردپرس برای کار کردن به آن ها نیاز دارد.

 • هیچ کدام از فایل های موجود در این پوشه را نباید ویرایش کنید.
 • هرگاه یک نسخه بروز رسانی جدید وردپرس عرضه میشود، محتویات این فولدر بازنویسی میشوند.
 • در این پوشه، فایل هایی مانند تمام فایل های جی کوئری موجود و بسیاری دیگر از جمله توابع و کلاس ها را پیدا خواهید کرد.

/wp-admin/ – این پوشه حاوی تمام فایل های لازم برای ایجاد داشبورد مدیریت وردپرس است.

 • شما قابلیت ارسال نوشتارها را دارید، نظرات خود را مدیریت می کنید، افزونه ها و تم ها را نصب می کنید، و هر عملکرد دیگری که می توانید در داشبورد مدیریت انجام می دهید.
 • این فولدر هم مانند قبلی، حاوی اطلاعاتی است که نباید آن ها را ویرایش کرد.

/wp-content/ – این پوشه حاوی تمام فایل های شماست که تنها برای سایت شما است.

 • اکثر توسعه دهندگان می گویند این پوشه مهم ترین پوشه تمام فایل ها و پوشه های شما در دایرکتوری سرور وردپرس است.
 • این به این معنی است که تمام پلاگین ها، تم ها، توابع سفارشی، فایل های آپلود شده، تصاویر و غیره همه در پوشه های موجود در این فولدر ذخیره می شوند.

3 فایل بسیار مهم

در داخل پوشه /wp-content/ چندین پوشه را پیدا خواهید کرد اما مهم ترین پوشه ها عبارتند از:

wp-content/plugins –  این پوشه شامل تمام پلاگینهای آپلود شده شما (شامل دو پلاگین پیش فرض که با وردپرس همراه هستند) می باشد.

/wp-content/themes/  –  تمام تم های وردپرس آپلود شده (و پیش فرض شما) در این پوشه ذخیره خواهند شد.

/wp-content/upload/ –  هرگاه شما یک تصویر آپلود میکنید، یا فایل هایی از قسمت ویرایشگر دیداری یا کتابخانه اضافه میکنید، این فایل ها در پوشه /upload/ پوشه ذخیره می شود. به طور معمول، فایل های آپلود شده شما در پوشه های اضافی ذخیره می شوند که به سال و ماه تقسیم شده اند.

چند نکته اضافی :

از آن جایی که تمام تم های وردپرس آپلود شده (و پیش فرض شما) در این پوشه ذخیره می شوند، شاید شما بخواهید فایل های وردپرس خود را در این قسمت ویرایش کنید، که البته این روش توصیه نمیشود. به محض اینکه شما قالب مورد نظر را به روز رسانی کنید، تمام این ویرایش ها بازنویسی خواهند شد و از بین خواهند رفت.

به همین دلیل است که توسعه دهندگان توصیه میکنند که پوسته فرزند یا Child Theme برای پوسته ی خود بسازید (که البته بسیاری از پوسته های جدید دارای این ویژگی هستند).

در بسیاری از آموزش های وردپرس، کد هایی در اختیار شما قرار داده میشوند که شما باید آن ها را در فایل های وردپرس قرار دهید. بهترین راه برای قرار دادن کد های سفارشی در سایت وردپرس خود، از طریق اضافه کردن آن ها در فایل functions.php پوسته فرزند قالب وب سایت تان و یا ساخت افزونه خصوصی سایت است.

برخی از پوشه های پیش فرض که ممکن است در پوشه wp-content خود مشاهده می کنید :

 • languages – وردپرس فایل های زبان را برای سایت های وردپرس غیر انگلیسی در این پوشه ذخیره می کند.
 • upgrade – این پوشه موقت ایجاد شده توسط WordPress در هنگام ارتقا به یک نسخه جدیدتر است.

بسیاری از افزونه های وردپرس نیز ممکن است پوشه های خود را در داخل پوشه wp-content ایجاد کنند. برخی از این پوشه ها ممکن است حاوی فایل های مهم باشد. مانند پوشه گالری ممکن است تصاویر گالری شما را داشته باشد. همیشه باید چنین پوشه هایی را  با استفاده از افزونه پشتیبان گیری کنید تا اطلاعات مهم را از دست ندهید.

پوشه های دیگر ممکن است شامل فایل هایی باشند که می توانید با خیال راحت آنها را حذف کنید. برای مثال پلاگین های کش مانند W3 Total Cache یا WP Super Cache ممکن است فایل های ذخیره شده را در پوشه های خود ذخیره کنند.

تمام شد. امیدواریم راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در صورتی که تمایل داشته باشید، برای سئو بهتر وب سایت تان مطلب ssl و https چیست؟ و چه تاثیراتی بر کاربر و سئو دارند؟ را مطالعه کنید.

به این مطلب رای بدید
[تعداد آرا : 2 میانگین : 4.5]

شما اینجا هستید : خانه » بلاگ » راهنمای مبتدیان برای فایل های وردپرس و ساختار دایرکتوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *