آیا تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟

آیا تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟

گاهی اوقات از ما پرسیده می شود که آیا استفاده از چند پلاگین فعال به صورت هم زمان بر روی سرعت وردپرس و عملکرد آن تاثیر می گذارد؟ سوال دیگری هم وجود دارد که چه تاثیراتی بر روی عملکرد وردپرس دارند؟ و آیا اصلا محدودیتی برای استفاده از از افزونه ها بر روی وردپرس وجود دارد؟

به جای حدس زدن، ما تصمیم گرفتیم چند تست بر روی سایت های مختلف با تعداد افزونه های مختلف اجرا، و نتیجه ها را ارزیابی کنیم. با ما در این سری از مقالات آموزش وردپرس، در ارزیابی و بحث درمورد سوال آیا داشتن تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟ همراه باشید.

چرا افزونه های وردپرس میتوانند بر عملکرد وردپرس تاثیر بگذارند؟

برای استفاده از یک قیاس آزاد، اگر ما وردپرس را به عنوان یک سیستم عامل در نظر بگیریم، افزونه ها همان نرم افزار هستند. مانند نرم افزار ها، افزونه ها نیز به منابع برای اجرا نیاز دارند، و گاهی اوقات هم در پس زمینه بدون این که حتی شما از آن ها استفاده کنید اجرا می شوند. عقال سلیم حکم میکند برای آن که به عملکرد و سرعت وردپرس ضربه نزنیم، بهتر است محدودیتی در استفاده از پلاگین ها وجود داشته باشد.

البته این نکته راه هم بهتر است به یاد داشته باشیم که تمامی وب سایت ها از یک نوع خاص سخت افزار استفاده نمی کنند. بدین معناست، زمانی که یک وب سایت با استفاده همزمان از چند پلاگین ممکن است با خطا و قطعی مواجه شود، وب سایتی دیگر در شرایط مشابه هم چنان به راحتی بارگذاری شود. هم چنین، تمامی افزونه ها نیز به طور مساوی از منابع استفاده نمیکنند، یعنی برخی کمتر به منابع نیاز دارند و برخی هم بیشتر. به روایت دیگر، در حالی که ما می دانیم که افزونه ها بر عملکرد تاثیر می گذارند، توجه واقعی این است که آیا تاثیر ناچیز است یا خیر، و اگر راهی برای اندازه گیری آن وجود داشته باشد.

روش تست عملکرد افزونه های ما

اگر شما از یک هاستینگ قدرتمند استفاده می کنید، مانند VPS، میتوانید تعداد بیشتری افزونه استفاده کنید. در این تست ما از هاست اشتراکی استفاده کردیم. به هر حال، این نوع هاست مشهور ترین نوع هاست ها است. اگر شما از هاست قوی تری استفاده میکنید، نتایج تست شما میتواند با تست ما فرق داشته باشد.

در این تست از 5 نوع دسته بندی افزونه ها، استفاده شده است. دلیل انتخاب این افزونه ها، بیشترین استفاده از آن ها در بین افزونه های مشابه است.

  • امنیت: Wordfence و Jetpack.
  • بهینه سازی و سئو: Yoast SEO و All In One SEO Pack.
  • بهینه سازی تصاویر: ShortPixel و  Compress JPEG & PNG images.
  • فرم ساز: Contact Form 7 و Ninja Forms.
  • فروشگاه ساز: WooCommerce و Easy Digital Downloads.

هر پلاگین با تنظیمات پیش فرض خود تست شده است. در هر بخش، به ارزیابی عملکرد افزونه ها با نصب وردپرس تازه می پردازیم. در ابتدا، با تست بر روی وردپرس بدون افزونه نصبی شروع میکنیم.

تصمیم به استفاده از آموزش وردپرس برای استفاده در آزمایش ها گرفته شد، زیرا این سرویس ما را قادر می سازد تا سناریوهای ترافیکی واقعی را با بارگیری مجدد کاربران مجازی در یک بار شبیه سازی کنیم. هر بار که یک کاربر اضافه می شود، به ما گزارش می دهد که وب سایت ما چه مدت زمانی برای بارگذاری طی میکند. به تجربه ما، نتایج آن بسیار بیشتر از دیگر سرویس های دیگر واقعی تر است.

برای بیان ساده تر، ما یک تست دو دقیقه ای برای تاثیر بارگذاری برای هر کدام از 5 دسته افزونه ، تا 10 کاربر استفاده می کنیم، سپس میانگین تست در هر بار بارگذاری را محاسبه می کنیم:

آیا داشتن تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟

سپس به آخرین تست میرسیم، در این مرحله به صورت سه دوره، بار اول با پنج افزونه، دور دوم با 10 و در دور سوم با 15 افزونه تست میکنیم. در این حالت داده های مفیدی در اختیار ما قرار میگیرد که بتوانید به آنالیز بپردازیم.

چگونه استفاده از تعداد زیاد افزونه در وردپرس بر روی عملکرد آن تاثیر میگذارید؟

تصویر زیر نتیجه تست با یک سایت وردپرس بدون هیچ افزونه نصبی است :

 

آیا داشتن تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟

 

بدون هیچ افزونه ای، سایت ما در 0.6 ثانیه بارگذاری شد. سپس به صورت تکی برای هر افزونه تست را اجرا کردیم که نتیجه را مشاهده می کنید:

 

نتیجه تست (ثانیه)
Wordfence 0.69 (+11.5%)
Jetpack 0.64 (+6.6%
Yoast SEO 0.93 (+55%)
All In One SEO Pack 0.9 (+50%)
ShortPixel 0.66 (+11%)
TinyPNG 0.86 (+43%)
Contact Form 7 0.66 (+11%)
Ninja Forms 0.85 (+41%)
WooCommerce 0.78 (+30%)
Easy Digital Downloads 0.71 (+18%)
این تست نظریه تاثیر افزونه ها بر عملکرد و سرعت وردپرس را تایید می کند. همانطور که مشاهده می کنید، افزونه سئو و بهینه سازی Yoast بیشتر از باقی افزونه ها بر سرعت بارگذاری تاثیر گذاشته است که انتظار این مورد را نداشتیم. چندین بار تست ها را دوباره اجرا کردیم و باز هم به همین نتایج رسیدیم. افزونه های فروشگاه ساز نیز به دلیل افزودن تعداد بالای امکانات به سایت مقدار بیشتری تاثیر گذاشته است.
حالا ما میدانیم که هر افزونه میتواند بر روی عملکرد وب سایت ما تاثیر داشته باشد. حال ما میخواهیم بدانیم که با افزایش تعداد افزونه ها تا چه حدی عملکرد تغییر خواهد کرد.
بدون افزونه پنج افزونه ده افزونه پانزده افزونه
میانگین زمان بارگذاری (ثانیه) 0.6 1.09 (+81%) 1 (+66%) 1.12(+86%)
همانطور که مشاهده می کنید، نتایج قابل توجهی بدست آمده است. همانطور که مشاهده می کنید، با افزایش تعداد افزونه ها، سرعت بارگذاری کاهش و زمان بارگذاری سایت افزایش یافته است. البته نکته ی جالبی هم وجود دارد که نشان می دهد هر چه تعداد افزونه ها افزایش می یابد، از یک حدی عملکرد سایت تحت تاثیر کمتری خواهد داشت. میتوانید با مقایسه عملکرد در حالت دوم با پنج افزونه و حالت سوم با 10 افزونه متوجه این موضوع شوید.

نتایج تست ها درمورد تاثیر تعداد بالای افزونه ها بر روی عملکرد وردپرس چه چیزی به ما میرساند؟

برای خلاصه کردن نتایج، باید عرض کنیم تعداد افزونه هایی که استفاده می کنید تاثیری حتمی بر روی عملکرد وب سایت شما خواهد داشت. اما این تاثیرات به صورت دائمی و به یک اندازه بر روی عملکرد وب سایت شما پس از عبور از یک حد و حدودی کمتر دیده خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیریم نوع افزوه هایی است که استفاده میکنیم. گاهی اوقات افزونه هایی مانند ووکامرس، میتوانند به اندازه ی 5 افزونه سایت شما را آهسته کند.

 

در آخر باید عرض کنیم، از اضافه کردن یک یا دو افزونه که به آن ها نیاز دارید اصلا نترسید. البته اضافه کردن امکانات به صورت دستی به مرور زمان میتواند بر روی عملکرد وب سایت شما تاثیر مثبتی داشته باشد. راه های بسیاری برای افزایش سرعت وردپرس وجود دارد، که با کمی مطالعه و تلاش می توانید به آن برسید.

 

نتیجه گیری

 

افزونه ها مانند نرم افزارها هستند، که برای اجرا نیاز به منابع دارند. برخی افزونه ها وقتی حرف از استفاده از منابع است، بسیار خوب عمل میکنند و منابع کمی را در بر میگیرند. اگر شما از یک هاست قوی استفاده می کنید، در این حالت از اضافه کردن افزونه های بیشتر نترسید، البته همیشه مراقبت از وردپرس و تمرکز بر عملکرد و سرعت وب سایت تان هم باید از اهداف اولیه شما باشد.

شما اینجا هستید : خانه » بلاگ » آیا تعداد بالای افزونه باعث تغییر عملکرد وردپرس میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *