آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر – آیا شما هم می خواهید که در ساب دایرکتوری و یا ساب فولدر وردپرس نصب کنید؟ نصب وردپرس در یک پوشه فرعی اجازه می دهد تا چندین نمونه وردپرس را در یک دامنه یا حتی یک ساب دامین اجرا کنید. در این آموزش وردپرس به آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر به صورت مرحله به مرحله و به زبان ساده می پردازیم.

ساب دامین یا ساب دایرکتوری؟ کدام برای سئو بهتر است؟

در حالت عادی، شما برای شروع کار و راه اندازی وب سایت تان، آن را بر روی دامنه اصلی راه اندازی میکنید (به عنوان مثال wpmania.ir). اما در شرایطی، برخی کاربران ممکن است تمایل به راه اندازی وب سایتی دیگر بر روی این دامنه هستند. این کار میتواند با نصب وردپرس بر روی ساب دامنه (http://newebsite.example.com) و یا بر روی یک ساب دایکتوری و یا ساب فولدر (http://example.com/newwebsite/) انجام شود.

اما این جا سوالی پیش می آید، اینکه کدام برای سئو و بهینه سازی وب سایت شما بهتر است؟

موتورهای جست جو با ساب دامین ها برخوردی متفاوت نسبت با دامنه اصلی دارند و آن را یک دامنه ی کاملا جدا در نظر گرفته، و امتیازی جداگانه و بدون تاثیر نسبت به دامنه اصلی به آن ها می دهند. در حالت دیگر، ساب فولدر و یا ساب دایرکتوری ها از وب دامنه اصلی و اعتبار و امتیاز آن نزد موتور های جستجو بهره می برند، بنابراین در بیشتر موارد رنک و رتبه بالاتری می گیرند.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

یکی دیگر از راه های نصب وردپرس جدا چه بر روی ساب دامین و چه ساب فولدر و یا ساب دایرکتوری ها، نصب چند وردپرس و ایجاد شبکه چند تایی وردپرس است. با این حال اگر شما تمایل به نصب چند وردپرس مجزا و مدیریت مجزای آن ها را دارید، ادامه مطلب را مطالعه و طبق دستور العمل ها انجام دهید.

حال وقت آن است که به آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر بپردازیم.

مرحله اول. ساخت یک ساب دایرکتوری در پوشه دامنه اصلی

اولین کار ساخت یک پوشه و یا یک ساب دایرکتوری در پوشه دامنه اصلی تان است. نصب وردپرس در این پوشه انجام خواهد شد.

وارد فایل منجر (File Manager) سی پنل و یا نرم افزار FTP هاست تان شوید.

هنگامی که وارد شدید، به روت دایرکتوری یا پوشه ی اصلی وب سایت تان شوید. به طور معمول فایل /public_html/ است. اگر در حال حاضر در این پوشه وردپرس از قبل شده داشته باشید، فایل های وردپرس را مشاهده خواهید کرد.

سپس راست کلیک کرده، و بر روی گزینه ی ‘Create new directory’ کلیک نمایید.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

در انتخاب اسم این پوشه یا همان ساب دایرکتوری دقت کنید. این نام قسمتی از آدرس اینترنتی وب سایت شما و طوری که کاربران تان وب سایت شما را می بینند و به آن دسترسی پیدا میکنند است.

به عنوان مثال اگر نام این پوشه را travel-guides بگذارید، آدرس اینترنتی این ساب دایرکتوری به شکل زیر خواهد بود :

http://example.com/travel-guides/

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

مرحله دوم. آپلود فایل های وردپرس

ساب دایرکتوری شما در حال حاضر خالی است. وقت آن است که وردپرس را بر روی آن بارگذاری کنیم. تازه ترین نسخه وردپرس را دانلود کنید. پس از دانلود فایل وردپرس، آن را در پوشه ساب دایرکتوری آپلود نمایید.

پس از آپلود پوشه وردپرس بر روی فایل ساب دایرکتوری، بر روی آن راست کلیک کرده، و آن را extract کنید. با این کار یک پوشه وردپرس اکسترکت خواهد شد، که فایل های وردپرس درون آن قرار دارند. سپس وارد این پوشه شده، و تمامی فایل ها را انتخاب نمایید، سپس تمامی فایل ها را به پوشه ساب دایرکتوری انتقال دهید (همان پوشه ای که در مرحله اول ساختیم).

اگر قسمت گیج کننده و یا سختی وجود داشت، جهت راهنمایی های بیشتر و آموزش تصویری نصب وردپرس به مطلب آموزش نصب وردپرس بر روی هاست cpanel سی پنل مراجعه نمایید.

مرحله سوم. ساخت یک پایگاه داده جدید

وردپرس تمامی محتوا و داده های وب سایت شما را در پایگاه داده ذخیره می کند. شما باید یک پایگاه داده و یا دیتابیس جدید برای وردپرسی که در مرحله قبل بر روی ساب دایرکتوری ساختید بسازید.

ابتدا، وارد داشبورد سی پنل هاست وردپرس تان شوید. بر روی ‘MySQL Databases’ در قسمت databases کلیک کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

در صفحه ای که باز می شود، نامی برای دیتابیس جدید انتخاب کرده، و بر روی دکمه ‘Create Database’ کلیک کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

حال داشبورد سی پنل شما، یک دیتابیس جدید می سازد. برای استفاده از این دیتابیس یا پایگاه داده، باید یک حساب کاربری MySQL بسازید.

به کمی پایین تر در همین صفحه، قسمت MySQL Users مراجعه کرده، و یک نام کاربری و رمز عبور وارد کنید. سپس بر روی دکمه ‘Create User’ کلیک کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

سپس باید به این حساب کاربری تازه ساخته شده مجوز های لازم را ارائه کنیم، تا به درستی بر روی دیتابیس شما کار کند. به قسمت پایین تر یعنی ‘Add user to database’ مراجعه کنید. حساب کاربری MySQL که ساختید را، برای دیتابیس تان انتخاب کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

بر روی دکمه Add کلیک کنید تا به مراحل بعد بپردازیم. به صفحه ای جدید منتقل خواهید شد، در این صفحه تمامی موارد را انتخاب و سپس ذخیره کنید. سی پنل در این حالت به حساب کاربری MySQL اختیار و مجوز های کامل را بر روی دیتابیس تازه ساخته شده می دهد.

مرحله چهارم. نصب وردپرس

حال که تمامی مراحل را انجام دادیم، وقت نصب وردپرس است. حال تنها کافی است که به آدرس اینترنتی ساب دایرکتوری که ساختید مراجعه کنید، به عنوان مثال :

http://example.com/your-subdirectory-name/

این کار شما را وارد مراحل نصب وردپرس می کند. ابتدا باید زبان را برای وردپرس تان انتخاب کنید، سپس بر روی دکمه ادامه یا مرحله بعد کلیک کنید.

سپس، در صفحه بعد از شما اطلاعات دیتابیس و حساب کاربری که ساختید و هاست را می خواهد. اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده، و بر روی دکمه فرستادن کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس بر روی هاست cpanel سی پنل

حالا وردپرس به دیتابیس شما وصل خواهد شد، و در صورتی که تمامی مراحل را درست انجام داده، و اطلاعات را در قسمت قبل درست وارد کرده باشید با پیام موفقیت مانند زیر مواجه خواهید شد :

آموزش نصب وردپرس بر روی هاست cpanel سی پنل

بر روی دکمه ی اجرای نصب کلیک کنید تا به ادامه بپردازیم.

در صفحه ی بعد، از شما یک عنوان برای وب سایت تان، همراه با نام کاربری، ایمیل، و رمز عبور را درخواست میکند. که به صورت اختیاری میتوانید وارد کنید. (جهت بالا بردن امنیت و جلوگیری از هک وب سایت تان، از تولید کننده رمز عبور استفاده نمایید.)

آموزش نصب وردپرس بر روی هاست cpanel سی پنل

پس از وارد کردن اطلاعات وب سایت تان، بر روی راه اندازی وردپرس کلیک کنید. حال ورپرس وب سایت شما را تنظیم کرده، و به شما پیغام موفقیت آمیز و اطلاعات حساب کاربری وردپرس تان را به شما می دهد. حال با کلیک بر روی دکمه میتوانید وارد داشبورد وردپرس شده و به مدیریت وب سایت تان بپردازید.

مرحله پنجم. اصلاح پیوند های یکتا

اگر شما بر روی روت دایرکتوری وردپرس نصب شده داشته باشید، در این حالت فایل های .htaccess بر روی ساب دایرکتوری شما دچار اخلال خواهند شد. این باعث خطاهای 404 در وردپرس خواهند شد.

برای حل این مشکل، باید فایل .htaccess بر روی ساب دایرکتوری را ویرایش کنید. کد زیر را با کد فایل .htaccess  جایگزین کنید :

نکته مهم : فراموش نکنید که اسم /your-subdirectory/ را با اسم ساب دایرکتوری خود جایگزین کنید.

امیدواریم آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر برای شما مفید بوده باشد. برای سئو و بهینه سازی وب سایت تان به مطلب راهنما و آموزش قدم به قدم سئو برای افراد تازه کار و برای افزایش سرعت وب سایت تان به مطلب آموزش بالا بردن سرعت وب سایت وردپرس مراجعه نمایید.

به این مطلب رای بدید
[تعداد آرا : 1 میانگین : 5]

شما اینجا هستید : خانه » بلاگ » آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

8 دیدگاه برای “آموزش کامل نصب وردپرس در ساب دایرکتوری یا ساب فولدر

 1. رضایی گفته:

  سلام و باتشکر از آموزش خوبتون. من همه مراحل رو دست رفتم منتها این کدی که فرمودین رو یکم مشکل دارم میشه دسترسی وردپرس سایت رو در احتسارتون قرار بدم خودتون برام کد رو قرار بدید؟

 2. میثم گفته:

  آقا مشکل از خودم بود حل شد. نیازی به انتشار کامنتم نیست.
  ممنون بابت مطلب خوبت.

 3. Meysam گفته:

  سلام…
  من کاملا مطابق با آموزش پیش رفتم منتها به یک مشکلی برخوردم و واقعا کلافه ام کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید.
  من وردپرس رو بر روی ساب فولدری به اسم shop در روت سایت نصب کردم. منتها من قبلا یک برگه در سایت داشتم به اسم shop که اونو حذف کرده بودم قبلا. الان که sitename.ir/shop رو میزنم تا مراحل نهایی نصب وردپرس رو انجام بدم، بهم صفحه 404 سایت رو نشون میده. الان باید چیکار کنم تا وارد صفحه راه اندازی وردپرس بشم؟؟

  با تشکر.

 4. behnam گفته:

  سلام مچکرم جناب یه سوال ؟
  بنده بعد از نصب virtual freer مرحله پنجم این آموزش رو چطور پیاده کنم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • پشتیبان
   پشتیبان گفته:

   در ابتدا یک نسخه پشتیبان کامل از وبسایت خودتون بگیرید، سپس در دایرکتوری یک فایل .htaccess بسازید و کد ذکر شده رو قرار بدید.
   البته اول چک کنید ببینید که آیا خود اسکریپت این فایل را دارد یا خیر.
   موفق باشید.

 5. behnam گفته:

  سلام و خسته نباشید ممنون از آموزش خوبتون یه سوال داشتم بنده به جای وردپرس دار توی ساب فولدر Virtual Freer نصب میکنم توی هاست خودم به این آدرس اسکریپتو آپلود کردم و از حالت فشرده درش آوردم و یه دیتا بیس براش ساختم فقط وقتی به این آدرس میرم mysite.com/subfulder چیزی نمیاره به غیر از صفحه ی اول وردپرس و در واقع صفحه ی نصب فرییر باز نمیشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • پشتیبان
   پشتیبان گفته:

   سلام دوست عزیز،
   برای نصب اسکریپت Virtual Freer باید وارد آدرس mysite.com/subfulder/install بشید.
   راهنمای نصب توی فایل اسکریپت قرار داده شده، میتونید چک کنید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *