اکیسمت چیست و آموزش مرحله به مرحله نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

اکیسمت چیست و چرا باید همین حالا آن را فعال و استفاده کنیم؟

اکیسمت چیست ؟ هرگاه وردپرس نصب میشود، در قسمت افزونه ها سه افزونه وجود دارد. یکی از آن ها افزونه ی اکیسمت است، که برای سلامتی و اسپم شمارده نشدن سایت شما بسیار حائز اهمیت است. این افزونه وردپرس جزو افزونه هایی است که باید داشته باشیم و از آن ها استفاده کنیم.

این افزونه به صورت خودکار با وردپرس نصب میشود، اما فعال سازی آن به عهده ی شماست. در این مقاله ما برای شما توضیح میدیم که اکیسمت چیست و چرا باید همین حالا آن را فعال و استفاده کنیم؟ و نصب و فعال سازی اکیسمت را مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.

اکیسمت چیست ؟

اکیسمت یک افزونه ی فیلترینگ نظر های اسپم و هرزنامه ها می باشد. اسم اکیسمت از کلمات لاتین Automattic و Kismet نشات گرفته است. Auttomatic یک کمپانی پشت اکیسمت است، و توسط بنیان گذار وردپرس ساخته شده است. این افزونه با استفاده از الگوریتم هایی که دارد، نظرات اسپم و هرز نامه ها را تشخصی میدهد. نکته ی جالب اینجاست که این الگوریتم از طریق آزمون و خطاهای خود، با شرکت داشتن و جزوی از سایت ها بودن درس میگیرد.

به عنوان مثال زمانی که تعداد زیادی از سایت ها، محتوای مشابهی را به عنوان اسپم گزارش میدهند، اکیسمت در آینده این محتوا ها و امثال آن را به عنوان اسپم در نظر میگیرد.

چرا باید از آکیسمت استفاده کنیم؟

در وب سایت های بزرگ، نظرات و هرزنامه ها میتوانند به میزان بالای 85 درصد برسند. این یعنی از بین 100 نظر، تنها 15 تای آن ها قانونی هستند و اسپم نیستند. مدیریت نظر ها کاری وقت گیر است، و آکیسمت این زحمت را برای شما می کشد. این به شما این انرژی را میدهد که مدیریت و تمرکز خود را روی نظرات واقعی توسط کاربران واقعی بگذارید.

اکیسمت چیست و آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

انتقادات کاربران از آکیسمت (akismet)

در گذشته کاربران آکیسمت از این مورد ناراضی بودند که این افزونه به اشتباه برخی نظر های واقعی را به عنوان اسپم در نظر میگرفت. این مشکل به دلایل مختلفی میتواند رخ دهد. که یک مورد از آن ها این است، هنگامی که در تعدادی از وب سایت ها نظرات یک کاربر اسپم شناخته میشود، پس همانطور که گفتیم آکیسمت یاد میگیرد که نظرات آن کاربر به کل اسپم شناسایی می کند.

مانند تمامی پلتفرم های اتوماتیک، Akismet آکیسمت هم کامل نیست، و دارای نواقصی است.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

1. اولین کاری که باید انجام بدید، این است که به قسمت افزونه ها بروید و افزونه ی  Akismet آکیسمت را فعال کنید.(درصورتی که وردپرس شما به زبان انگلیسی باشد به نام Akismet نشان داده خواهد شد.)

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت akismet

2. در صورتی هم که این افزونه را قبلا پاک کرده اید، با جستجو کردن کلمه ی Akismet در قسمت افزونه ها => افزودن میتوانید آن راه نصب و فعال سازی کنید. شکل زیر نتیجه ی جستجو کردن کلمه ی Akismet است :

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

3. پس از نصب و فعال سازی افزونه Akismet، مانند شکل زیر یک کادر به بالای صفحه اضافه خواهد شد که از شما درخواست پیکربندی این افزونه را میکند. اکیسمت چیست و آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet (وردپرس مانیا)

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

4. با کلیک بر روی این کادر شما به صفحه ی پیکربندی و تنظیم افزونه منتقل خواهید شد. در این صفحه از شما درخواست میکند که کلید API خود را در کادر وارد کنید. برای دریافت کلید روی دکمه ی دریافت کلید API کلیک کنید.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

5. با کلیک بر روی دکمه ی دریافت کلید API ، شما به سایت افزونه ی Akismet منتقل خواهید شد. حال مانند تصویر زیر روی دکمه ی GET AN AKISMET API KEY کلیک کنید. (برای وارد شدن به قسمت دریافت کلید API شما نیاز به یک نرم افزار رفع ف…یلت..ر هستید تا از تحریم ها عبور و وارد سایت شوید.)

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

6. پس از اینکه وارد قسمت دریاف کلید API شدید، مانند تصویر زیر اطلاعات خود را وارد کرده و روی دکمه ی continue کلیک کنید.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

7. سپس وارد قسمت لیست قیمت و تعرفه ها خواهید شد. همان طور که در تصویر زیر مشخص کردیم روی کلید Get Basic کلیک کنید و وارد مرحله ی بعد شوید.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

8. حالا به تصویر زیر دقت کنید. اهرمی که مشخص شده را به سمت چپ بکشید تا صفر شود. سپس نام و نام خانوادگی خود را در فرم وارد کرده و برای وارد شدن به مرحله ی آخر روی continue کلیک کنید.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

9. در این مرحله وارد داشبورد آکیسمت خواهید شد، پنجره ی پاپ آپی باز میشود و از شما میخواهد که برای فعال سازی خودکار آکیسمت و وارد کردن خودکار کلید API روی activate کلیک کنید. مانند تصویر زیر :

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

10. با کلیک بر روی Activate this site شما به سایت خود خواهید بازگشت و خواهید دید که کلید مخصوص سایت شما در قسمت API KEY به صورت خودکار وارد شده است.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

11. حالا کافیست روی دکمه ی ذخیره ی تغیرات کلیک کنید و فعال سازی افزونه ی Akismet به پایان برسد.

درصورتی که در مرحله ی 9، پنجره ی پاپ آپ برای شما نمایان نشد، در قسمت داشبورد کلید API قرار دارد که در تصویر زیر نیز آن را مشخص کردیم. هم چنین از قسمت Add subscription میتوانید سایت های دیگر خود را اضافه کنید و نیازی به ساخت اکانت بیشتر و طی کردن دوباره ی این مراحل را ندارید.

آموزش نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

تنظیمات این افزونه از قسمت تنظیمات => ضد هرزنامه یا Akismet در دسترس است.

در این مقاله یادگرفتیم که اکیسمت چیست، و چگونه این افزونه ی پر کاربرد و ضروری را نصب و فعال سازی کنیم. در مقالات بعد افزونه های بیشتری را آموزش خواهیم داد، و قدم به قدم و مرحله به مرحله آموزش خواهیم داد.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

تیم حرفه ای وردپرس مانیا پشتیبان شماست

هرگونه سوال، نظر و یا انتقادی دارید از قسمت نظر ها بیان کنید.[/box]

شما اینجا هستید : خانه » بلاگ » اکیسمت چیست و آموزش مرحله به مرحله نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

4 دیدگاه برای “اکیسمت چیست و آموزش مرحله به مرحله نصب و فعال سازی افزونه آکیسمت Akismet

  1. Avatar
    محمدرضا صادقی گفته:

    به خاطر لینک گرفتن از چند تا سایتی که کامنت فالو داشتن ، سیل عظیمی از کامنت های اسپم سمت سایتم سرازیر شد ! مرسی از اینکه من رو از شرشون راحت کردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *